Черкаси

Депутати Черкаської міськради знову зірвали голосування за «ProZorro»

5 травня на сесії міської ради черкаські депутати мали розглядати надважливе питання: впровадження «ProZorro» – електронної системи, що дозволить зробити держзакупівлі прозорими та зменшити корупцію у цій сфері. Активісти «Демальянсу» вимагали поставити питання «ProZorro» одним із перших. Утім після суперечок щодо порядку денного депутати проголосували лише про передачу «азотівських» тролейбусів КП «Черкасиелектротранс». Міський голова Анатолій Бондаренко оголосив перерву й пішов. На зустріч із ветеранами, сказала його прес-серкретарка Юлія Крапива. Секретар Олександр Радуцький після перерви вазагалі закрив засідання.

На сесії депутати повинні були вибрати з двох проектів рішення один. Перший, розроблений департаментом економіки та розвитку, вносив міський голова Анатолій Бондаренко. Проект передбачає 50-тисячний поріг закупівель та включає лише товари та послуги:

– Роботи ми пропонуємо не здійснювати в допороговому порядку, бо ми вивчили досвід міст України, які вже це запровадили, і, на жаль, є питання, які не зовсім прийнятні для практичного вирішення ряду питань, – пояснює директор департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради Ірина Удод. – Якщо йде мова про замовлення робіт, то ремонт доріг чи мереж – це переважно мільйонні видатки, вони і так здійснюються за відкритими торгами, а такі малі роботи – це хіба що аварійні можуть бути на дрібні суми.

Другий проект рішення – депутата Олексія Романова (фракція «Самопоміч»). Він передбачає закупівлю товарів і послуг від 10 тисяч гривень та проведення робіт на суму від 30 тисяч гривень:

– Наразі є проект "прозорий", який проводить через себе майже 40% бюджету і дозволить зекономити майже 20 мільйонів гривень. І є таке "Прозорро", як асфальт, де не враховані роботи, а це найбільша сума бюджету. Тому маємо два проекти: "прозоро" і "мутно", – каже Олексій Романов. – Тиск на депутатів, які голосують за «ProZorro», зараз дуже великий. Тиснуть різними способами, вносять дезінформацію стосовно того, що будуть заблоковані всі роботи. І на посадовців чи бізнесменів також намагаються тиснути. Те, що депутати не проголосували, – це Черкаси зганьбилися на всю Україну.

Депутат фракції «Батьківщина» Юрій Тренкін пояснює, що в нинішньому вигляді голосувати за впровадження системи електронних закупівель «ProZorro» не можна було, оскільки обидва проекти мають суттєві недоліки:

– Сама електронна система закупівель не дає економії. Економію дає система, яка чітко має бути прописана, контрольована третьою стороною і працюватиме прозоро, – говорить Юрій Тренкін. – У цьому законопроекті немає нічого з точки зору господарника. Тобто ніякої користі місту у тому стані, в якому зараз є проект, поданий Романовим, він не принесе. А негатив дуже великий може викликати. Прийняття одного чи другого недолугого проекту рішення вводить Черкаси в стан кризи. Тому я вважаю, що краще взяти паузу, доопрацювати ці два законопроекти, і вийти з одним – доопрацьованим та погодженим з усіма фракціями проектом щодо системи «ProZorro», щодо якої я – «за».

Після того, як Олександр Радуцький оголосив про закінчення пленарного засідання, активісти й частина депутатів скандували «Ганьба!». Представники «Самопомочі», «Свободи», «УКРОПу» та ПВД не розійшлися. Вони написали два звернення: до міського голови та правоохоронців.

Анатолія Бондаренка депутати просять зібрати позачергове засідання щодо розгляду питання впровадження системи електронних закупівель «ProZorro». А правоохоронців просять перевірити, чи не перевищив своїх службових повноважень секретар міськради Олександр Радуцький, відмовляючи депутатам у проведенні сесії раніше, у квітні.

Нагадаємо, 31 березня депутати міської ради вже провалили голосування за впровадження «ProZorro». Тоді на розгляд сесії Черкаської міськради також виносили два проекти рішень: авторства департаменту економіки та розвитку і авторства депутата від «Самопомочі» Олексія Романова. 15 громадських організацій Черкас підтримали проект Олексія Романова. Проте лише 14 депутатів проголосували за нього. Не голосували за нього присутні на сесії депутати від фракцій ВО «Батьківщина», ВО «Черкащани», «Радикальної партії Олега Ляшка» та «Блоку Петра Порошенка «Солідарність». Тоді міського голови Черкас Анатолія Бондаренка також не було під час голосування в сесійній залі.

Електронні закупівлі передбачають відмову від паперової подачі документів для участі в торгах. Закон «Про публічні закупівлі» набуває чинності для всіх замовників із 1 серпня 2016 року та дозволяє проводити держзакупівлі через «ProZorro», якщо вартість товару чи послуги дорівнює або перевищує 200 тис. грн., а робіт – 1 млн. 500 тис. грн.

 

Хочеш домогти? Стань другом!