Черкаси

24.85

«Життя занадто коротке, а світ занадто великий, щоб сидіти на одному місці!», – спікери черкаського тревел-фестивалю

Після першого фестивалю подорожей «SidiDoma» у запасі «Громадського ТБ: Черкаси» залишилося ще багато корисних порад і цікавих розповідей про можливості мандрів по всьому світу. Ось кілька історій від спікерів Travel Fest, які поділилися з нами власним туристичним досвідом.

 

Віталій Савченко. «Вихід із зони комфорту»


«Уявімо своє улюблене тепле ліжечко, в якому ви так любите зимою лежати. Але якщо ми так і продовжуватимемо лежати, то розвитку в нас не буде абсолютно ніякого. Неважливо, чи це автостоп, кар’єра, музика, творчість – будь-яка сфера. Для того, щоб розвиватися, необхідно вийти із зони комфорту. Мій приклад виходу із зони комфорту – автостоп», – починає свою розповідь Віталій.

– Віталію, що потрібно зробити, щоб вийти зі своєї зони комфорту?

– Для цього необхідно перебороти свій страх, страх невідомого. Коли я вперше їхав, мені теж було трохи страшно, але коли я почав їздити з людьми,знайомитися, то зрозумів, що люди тобі все підкажуть. Варто також дослуховуватися до внутрішнього голосу. Декілька порад для початківців: по-перше, відключити свій страх, забути про нього, звичайно, в певній мірі. По-друге, потрібна мета, і саме вона вас змотивує до дії. Якщо не буде мети, нічого не вийде.

– Як давно Ви подорожуєте автостопом?

 Я почав подорожувати автостопом відносно нещодавно. Проте майже за 11 місяців я проїхав 25 500 кілометрів. Завдяки подорожам я познайомився із багатьма прекрасними людьми і зрозумів, яка різна і водночас однакова у нас країна. По факту подорожі навчили мене куди більше, ніж університет, тому що це життєва практика, де в тебе немає нікого і нічого, крім своєї інтуїції, яка тобі завжди підкаже, як діяти. А ще я намагаюсь негативні речі перетворювати в позитивні, і часто це дуже гарно виходить.Ви заздалегідь плануєте весь маршрут поїздки чи орієнтуєтесь вже на місці?

– Я авантюрист, дослідник. У звичайний буденний день, коли хтось іде на роботу, я прокидаюсь і думаю – чого б мені сьогодні не поїхати до Львова, або не піти в похід?! Я збираю рюкзак – і через 2 години вже в дорозі. Я не планую маршрут. В мене є ціль, але як я туди доїду, залежить від водія.

– Що найцікавіше відбувалося під час подорожей автостопом?

– Із найцікавішого – це переосмислення життєвих цінностей та пріоритетів, розуміння того, що світ не без добрих людей. Після того, як на мене напала зграя собак, і я почав втрачати свідомість, я розумів, чим все це може закінчитися. Та цей випадок навчив мене ще більше любити людей, цінувати життя, я почав зустрічатися із усіма так, ніби це вперше, і прощатися так, ніби це востаннє. Ти ніколи не знаєш напевне, де ти будеш, з ким і як там буде. В цьому і полягає авантюра та свій шарм автостопу.

Лайфхаки від Віталія:

• стаючи на місце стопу, завжди потрібно думати як водій, тож це прямо стосується вашого зовнішнього вигляду;
• сідати тільки тоді, коли ви впевнені, що це гарний водій;
• вночі намагатись вибирати освітлене місце і бажано таке, де машини їдуть повільніше. Гарно буде, якщо у вас є світловідбиваючий одяг (можна також використовувати вело фару-блимавку, яку видно здалеку);
• не забувати про теплий одяг, оскільки вас обдуватиме холодне повітря від траси;
• зимою варто «стопити» із табличкою кінцевого пункту призначення, щоб у вас був прямий рейс, оскільки взимку дуже короткий світловий день.

Денис Андрущенко. «Як об’їхати три континенти за рахунок грантів, стипендій та конференцій»

 

– Денисе, що стало «відправною точкою» у Ваших навчальних подорожах? Хто Вас змотивував?

– Я завжди буду вдячний своїй вчительці англійської, яка змотивувала піти мене на «Flex» (Future Leaders Exchange). Програма «Flex» – це була моя, по суті, перша подорож за кордон – одразу до США. Я вважаю, що саме із «Flex» почався етап таких можливостей, адже потім я був волонтером в американських рядах міжнародної освіти. Далі були вже різноманітні конференції, проекти.

– Хто може подавати заявки на гранти чи конференції?

– Молодіжні обміни, конференції відкриті абсолютно для всіх українців віком до 30 років. Для цього не потрібно знати якийсь предмет: математику, фізику або історію. Гранти та конференції – це спосіб більш-менш комфортно подорожувати, а також можливість зустріти цікавих людей та друзів з усього світу.

 – Який має бути рівень англійської для участі у подібних конференціях?

– Це залежить від того, який тип можливості. Є такі можливості, де потрібно взагалі мати рівень С1 володіння англійською – тобто говорити дуже добре, і там ретельний відбір. Є такі можливості – наприклад «Erasmus» – де головним є не рівень англійської, а твоя мотивація. «Erasmus» дуже часто надає шанс студентам, які ледь-ледь мають розмовний рівень. І якщо людина туди потрапить, там вона буде розмовляти англійською і підтягувати свої мовні знання.

 – Спираючись на власний досвід, що Ви можете порекомендувати початківцям?

– Якщо мета людини – просто поїхати за кордон, то можна знайти можливості, де не потрібно докладати багато зусиль. Ніколи не потрібно боятися. Ти просто пробуєш, подаєш заявку і колись тебе виберуть. Також дуже важливо писати листи і заявки самостійно. Якщо навіть у людини погано з англійською, все одно мотиваційний лист вона має писати сама. Організації дуже не люблять, коли учасники копіюють шаблони, або коли хтось інший для цієї людини пише мотивацію. Краще, щоб було кривувато, але від себе, і тоді організатори дадуть можливість людині спробувати. Також я рекомендував би зрозуміти, що саме вам потрібно. Коли у вас буде мета – тоді легше потрапити туди, куди ви хочете. І найголовніше – пам’ятати, що не страшно пробувати щось нове, та не відкладати мрію у довгий ящик.

Корисна інформація від Дениса:

► США. Flex (Future Leaders Exchange) – учнівська програма, яка дозволяє старшокласникам навчатися у США;

► Європа. EYP (European Youth Parliament) – політично та релігійно нейтральна неприбуткова організація, яка заохочує європейську молодь до активної участі у громадському та культурному житті;

► Португалія. EVS (European Volunteer Service) – програма Європейської комісії, яка дає змогу молодим людям попрацювати за кордоном на волонтерських засадах. Зазвичай волонтери за проектами EVS залучаються до праці у сферах культури, спорту, охорони навколишнього середовища, займаються з дітьми тощо;

► Франція. EYE (European Youth Event) – дуже велика європейська конференція, де проходить збір молодіжних організацій з усієї Європи. На цю подію легко отримати запрошення. Однак потрібно знайти кошти на дорогу до Франції та на хостели;

► Грузія. Грант Schwarzkopf-Stiftung. Мандрівник повинен поспілкуватися з місцевим населенням та провести власне дослідження. Щоб отримати грант, потрібно написати тему дослідження та приблизний маршрут, і вам гарантовано сім днів подорожі Грузією;

► Швеція. Erasmus – молодіжний обмін. Організатори оплачують харчування та проживання. Ви маєте самі оплатити квитки, але за місяць вам повертають гроші;

► Канада. CUPP (Canada-Ukraine Parliamentary Program). Для участі необхідно пройти декілька відборів. Перший – це, зазвичай, написати відгук на статтю, а другий – співбесіда із представниками канадської діаспори. За півроку або за рік є можливість поїхати в Канаду, проживати місяць у Торонто або Онтаріо, бути помічником одного з міністрів;

► «Іскра» – організаційна база для молодіжних проектів у рамках Європейської волонтерської служби та молодіжних обмінів у Європі. Завдяки цій організації активна молодь України може з користю подорожувати за кордоном.

 

Людмила Гвоздь. «Як проект «Твоя країна» вплинув на життя інтроверта»

– Розкажіть про проект «Твоя Країна».

– «Твоя Країна» – це кількаденні подорожі до певного українського міста з насиченою програмою. Впродовж цих кількох днів організатори влаштовують неординарні екскурсії, тренінги та ігри, зустрічі з відомими журналістами, митцями, бізнесменами, відвідування кав’ярень, музеїв і театрів.

– Ці подорожі безкоштовні?

– Проект дозволяє суттєво зекономити. Учасників забезпечують проживанням, харчуванням (частково), цікавою програмою, а також сюрпризами та пам’ятними подарунками.

 – Як пройшла Ваша перша зустріч із проектом «Твоя країна»?

– Перша «Твоя Країна» пройшла в чудовому місті – в Одесі у квітні 2015 року. Тоді у мене не було яскравого бажання кудись їхати, адже я була типовим домосідом (виправдання в стилі «немає грошей та часу»). Побачити море – це була моя давня мрія, яка здійснилась саме завдяки проекту. Він розширив моє світосприйняття: я почала не боятись знайомств, з’явилось бажання не сидіти на місці. Я навіть почала любити власне місто, помічати всілякі дрібнички та намагатись відкривати місто новим людям. Неймовірно надихає, коли ти показуєш Черкаси людям зі Львова, Сімферополя, Києва, Дніпра, і навіть із Білорусі, та чуєш у відповідь, що їм тут дуже подобається.

– Скільки міст України Ви пізнали завдяки проекту?

– Із проектом було поїздок всього-на-всього три: Одеса, Львів, Харків. Але я цим не обмежувалась, тож відвідала Тернопіль та Чернівці. У свою першу відпустку вперше вирушила разом з подругою автостопом зі Сміли до Буків, а також із Черкас до Вінниці. Можу сказати, що водії були у нас прекрасні: жартували, розмовляли на будь-які теми, ми пригощали один одного, нам допомагали у жахливу бурю, проводили екскурсію містом через вікно автомобіля.

 – Що корисного приносить подорож із проектом «Твоя Країна»?

– По-перше, ти руйнуєш усілякі стереотипи щодо міст України. Наприклад, всі мої знайомі переконували мене у тому, що не варто їхати до Харкова, адже це сіре місто. Але виявилося інакше. Харків – незвичайний та красивий, у мене залишилось неабияке бажання повернутись туди ще. По-друге, це крута можливість познайомитись та знайти друзів з різних куточків України. По-третє, ніхто краще не покаже Вам місто, як активна молодь, яка обожнює його і знає місця, про які інші навіть не здогадуються. По-четверте, це купа натхнення та нових вражень.

– Що можете порекомендувати людині, яка вперше хоче спробувати подати анкету на участь у проекті?

– Хочу побажати ніколи не сумніватись у собі і не думати: «мене не відберуть, адже є набагато крутіші анкети». Головне – подаватись на візит у місто, яке Ви не відвідували, та щиро написати про свою мотивацію: чому Ви обрали саме це місто і чому організатори мають взяти саме Вас. Можливо, у Вас є пов’язані які-небудь мрії з містом, але не дуже банальні. Також Вас повинно цікавити не лише місто, але й спілкування з людьми. Подавайте заявку якнайраніше, оскільки місця обмежені.

 Для участі у проекті необхідно:

► заповнити анкету на сайті http://bit.ly/tvoja_krajina_anketa (для студентів та молоді віком 18-28 років);

► отримати лист-підтвердження про участь від організаторів, який приходить за 12 днів до дати проведення обраного візиту;

► купити квитки у приймаюче місто та зворотньо;

► мати гроші на частину харчування, екскурсії та сувеніри.

 

 

 

 

 

 

Схожі матеріали

Хочеш домогти? Стань другом!