Mist

2°C

Черкаси

ЄБРР попередньо відмовився фінансувати проект Канівської ГАЕС

Європейський банк реконструкції та розвитку має 50 сторінок зауважень до проекту будівництва Канівської ГАЕС, яку планують звести біля Канева. Для того, щоб ЄБРР почав офіційно розглядати проект, ПАТ «Укргідроенерго» повинно надати свої аргументи на захист будівництва.

 GAES.jpg

Про це повідомила координаторка мережі «CEE Bankwatch Network» в Україні Ірина Головко, яка брала участь у EBRD Annual Mitting and Bussines Forum, що відбувається нині в Нікосії на Кіпрі. Ірина розповіла Громадському, що означає ця попередня відмова розглядати фінансування проекту Канівської ГАЕС.

– Ірино, ваш колега Юрій Янюк писав, що ЄБРР має 50 сторінок зауважень до проекту будівництва Канівської ГАЕС. Які основні зауваження від ЄБРР до проекту?

– Які саме зауваження банк не озвучував, але наголосив що їх дуже багато.

– Що означають ці зауваження для ПАТ «Укргідроенерго», яке збирається будувати Канівську ГАЕС?

– Це відмова розглядати проект наразі в такому вигляді, як він є. Тобто, перш ніж банк може навіть почати офіційно розглядати проект, вони мають отримати від ПАТ «Укргідроенерго» відповіді на ці 50 сторінок зауважень.

– Про яку суму від ЄБРР на фінансування Канівської ГАЕС ідеться?

– Про це ще навіть мови не йде.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Подвійне дно" кошторису Канівської ГАЕС

– Який загалом бюджет будівництва ГАЕС? Хто ще має співфінансувати будівництво, крім ЄБРР?

– Хороше питання, ми б теж хотіли почути на нього відповідь. Офіційний бюджет, який надає «Укргідроенерго», – 12 мільярдів гривень. ЄІБ (Європейський інвестиційний банк), єдиний з трьох банків, який почав офіційний розгляд, вказує загальну вартість в 1 млрд 280 млн євро. Це не 12 млрд гривень, а більше, ніж 35 мільярдів.

 

costs.jpg

Попри геологічні та екологічні ризики будівництва Канівської ГАЕС, нас хвилює економічна та енергетична необґрунтованість цього проекту. Ми розуміємо, що «Укргідроенерго» планує заробляти на "цінових ножицях", але коли мова йде про кредити більше, ніж 1 мільярд євро під державні гарантії, повинно бути реальне економічне обґрунтування, чому саме ця ГАЕС є найкращим, найдешевшим і найшвидшим варіантом вирішення проблеми добових піків. Такого обґрунтування не існує, наскільки нам відомо. Ми вважаємо, що Міністерство фінансів має дуже серйозно розібратися з економічною доцільністю цього проекту перш, ніж продовжувати будь-які перемовини з кредиторами щодо розгляду його фінансування.

Що це за форум, в якому ви брали участь?

EBRD Annual Mitting and Bussines Forum – це щорічні збори управляючих ЄБРР. Паралельно з ним завжди відбувається бізнес-форум. А також 2 дні триває програма для представників громадських організацій, тобто зустрічі між менеджментом і радою директорів банку із представниками громадських організацій країн, де банк здійснює свої операції. CEE Bankwatch багато років здійснює моніторинг соціальних та екологічних наслідків проектів, які фінансують ЄБРР (Європейський банк реконструкції та розвитку) та ЄІБ (Європейський інвестиційний банк). Ми щороку беремо участь у цій програмі, щоб донести до банку інформацію про проблеми, які вже існують, та потенційні ризики проектів, що розглядаються чи уже фінансуються.

Нагадаємо, Кабінет міністрів України 13 липня 2016 року затвердив Програму розвитку гідроенергетики до 2026 року. Документ передбачає будівництво Канівської гідроакумулюючої електростанції на Черкащині. Екологи та активісти протестують, бо переконані: Канівська ГАЕС знищить унікальний природний ландшафт та може отруїти мільйони українців.

Хочеш домогти? Стань другом!