Черкаси

Мої права. Випуск 1. Закордонний паспорт

У першому випуску програми «Мої права» ми розкажемо, як отримати закордонний паспорт за ціною державного мита (170 грн), не сплачуючи непотрібних незаконних платежів. «Мої права» – нова програма «Громадського телебачення: Черкаси», в якій ми разом з вами вчитимемося відстоювати свої права.

 

Для оформлення закордонного паспорта Державна міграційна служба нині вимагає 3 платежі:

170 грн – державне мито;
87,15 – за послуги оформлення паспорта;
238,32 (304,32) – за бланк закордонного паспорта без чіпа або з чіпом (біометричного).

Але насправді єдиним законним платежем, який ми зобов’язані сплатити, є державне мито. Якщо вам необхідно терміново отримати паспорт – це подвійне державне мито, 340 грн.

Вимоги сплатити 87,15 за послуги та 238 за бланк паспорта – незаконні.


3 грудня 2013 року Верховний суд України встановив, що сплата державного мита покриває вартість витрат ДМС щодо видачі закордонного паспорта – у тому числі й вартість бланка.

Якщо ви маєте час і бажання поборотись за свої права, подавайте заяву про кримінальне правопорушення до прокуратури або районного відділу міліції, якщо працівник ДМС вимагає від вас оплатити інші платежі, крім державного мита.

Згідно з ч.2. ст. 382 Кримінального кодексу України умисне невиконання вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрало законної сили, або перешкоджання їх виконанню, вчинене службовою особою, карається штрафом у розмірі від 750 до 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк до 5 років.

Рішення Верховного Суду стосується не лише окремої справи, а загалом усієї адміністративної практики.

Поки нікого з чиновників за ґрати не посадили, але у липні 2015 Харківський окружний адміністративний суд наклав штраф на чиновника за вимагання неправомірних платежів – 10 мінімальний зарплат (12 180 грн).

ТРИ КРОКИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЗАКОРДОННОГО ПАСПОРТА ЗА 170 ГРН


КРОК 1. Пишемо на адресу підрозділу ДМС запит на одержання інформації про вартість закордонного паспорта (приклад документа).
Отримання офіційної відповіді буде доказом того, що ДМС вимагає сплатити більше, ніж 1 платіж.

КРОК 2. Після отримання відповіді йдемо до підрозділу ДМС з усіма необхідними документами і оплачуємо всі необхідні платежі. Перелік документів:
1) заява-анкета;
2) паспорт громадянина України (для осіб, що досягли шістнадцятирічного віку та постійно проживають в Україні);
3) свідоцтво про народження (у разі оформлення вперше паспорта для виїзду за кордон особі, що не досягла шістнадцятирічного віку);
4) відповідні документи, що підтверджують здійснення встановлених законодавством платежів, або оригінал і копію документа про звільнення від таких платежів.

 «ПІДВОДНІ КАМЕНІ» ДМС

Часто в приміщеннях, де розташована ДМС, розташовуються посередницькі фірми, які надають якісь «консультаційні послуги», нав'язують якесь «страхування». Немає ніякої потреби користуватися їхніми послугами.
Вам потрібно потрапити на прийом до інспектора ДМС для оформлення закордонного паспорта. Консультації та страхування не є обов'язковими, ви можете їх не оплачувати.

На прийомі у інспектора ДМС передавайте всі необхідні документи по одному, упевнившись, що інспектор дійсно вимагає у вас квитанції про оплату бланка та послуг. Копії квитанцій про сплату платежів обов’язково збережіть у себе.

Коли отримаєте паспорт, переходьте до 3 кроку.

КРОК 3. Пишемо позов до адміністративного суду. Для того, щоб подати позов до суду, необхідно сплатити судовий збір. Оплатити можна в касі будь-якого банку. Коли суд прийме рішення на вашу користь, відповідач відшкодує вам сплату судового збору.

До позову додайте копію інформаційного запиту (роздруківку e-mail), копію відповіді на інформаційний запит, копії квитанцій про сплату необхідних платежів, копію закордонного паспорта, а також квитанцію про сплату судового збору. Позов і всі додатки необхідно розмножити в такій кількості, щоб була копія для відповідача і для суду.

Крім того, підготуйте копію позову (можна без доповнень, це ваш екземпляр) і майте на руках оригінали (якщо є, якщо немає копії) всіх документів, що згадуються в позові. Потім позовну заяву необхідно віднести до канцелярії окружного адміністративного суду, де його зареєструють і на Вашому екземплярі позову поставлять позначку. Після цього залишається чекати відкриття судового процесу по вашому позову і позитивного рішення суду.

ДОВІДКА ПРО НЕСУДИМІСТЬ

Працівники ДМС не мають права вимагати у вас довідку про несудимість. Вони повинні перевіряти дані самостійно і безкоштовно.

Згідно з п. 10 Наказу МВС України «Про затвердження Порядку провадження за заявами про оформлення паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини» «територіальні органи та територіальні підрозділи, що прийняли заяву-анкету про оформлення паспорта/проїзного документа, вживають заходів до з'ясування наявності чи відсутності в осіб, старших 14 років, підстав для тимчасової відмови у видачі паспорта/проїзного документа, перелічених у пункті 22 Правил».

БЕЗКОШТОВНИЙ ПАСПОРТ

Є люди, які можуть безкоштовно отримати закордонний паспорт. Згідно з декретом «Про державне мито» від сплати держмита (170 грн) звільняються:

1) Чорнобильці,

2) Інваліди Великої вітчизняної;

3) Інваліди І і ІІ груп;

4) громадяни України та особи, які їх супроводжують, - за видачу їм документа на право виїзду за кордон для лікування у зв’язку із захворюванням, пов’язаним з Чорнобильською катастрофою, а дітям, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, також на оздоровлення

5) громадяни України - за видачу їм документів на право виїзду за кордон, якщо виїзд пов’язаний із смертю або відвідинами могил близьких родичів, а також за видачу документів про запрошення в Україну осіб у зв’язку із смертю або тяжкою хворобою близьких родичів

6) іноземці, яким Україна надала право притулку, та особи, прирівняні до них, члени їхніх сімей та їхні діти - за видачу їм документів на виїзд за кордон;

7) громадяни України та іноземні громадяни - за видачу документів для в’їзду в Україну та виїзду з України, якщо на умовах взаємності передбачено звільнення від сплати державного мита відповідними міжнародними угодами, укладеними між Україною та іншими державами, а також громадяни інших держав, які виконують функції почесних консулів України;

8) особи, які не досягли 16-річного віку, - за видачу їм документа на виїзд за кордон.

РЕСУРСИ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ РОЗІБРАТИСЯ В ТЕМІ:

Стоп свавіллю в паспортних столах – громадська кампанія, започаткована командою Демократичного Альянсу з метою припинення поборів у органах, що видають закордонні паспорти.

Чудовий одеський форум, де можна почерпнути багато корисної інформації на цю тему.
Інструкція, як отримати закордонний паспорт за 170 грн.

Правова база:

Декрет КМ України «Про державне мито» – у ньому вказано, скільки і за що платити.

Постанова Кабінету Міністрів України №152 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення». В ній –перелік документів, необхідних для отримання закордонного паспорта.

Постанова КМУ №795 вiд 4 червня 2007 р. Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ.

Наказ МВС «Про затвердження Порядку провадження за заявами про оформлення паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини». У п. 10 пояснено, чому довідку про несудимість працівники ДМС не мають права вимагати у громадян.

https://igov.org.ua – портал, де можна замовити закордонний паспорт через Інтернет (щоправда, поки що не у всіх містах).

 

ЗРАЗКИ ДОКУМЕНТІВ

Зразок інформаційного запиту

 

Начальнику
Придніпровського районного відділу ДМС
Бурченко Н.М.
гр. Петренка Івана Петровича
адреса
телефон

Інформаційний запит


Відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» прошу повідомити мені, які документи необхідні для оформлення закордонного паспорта.
Відповідь надсилати на електронну пошту ___________ або на адресу: м. Черкаси вул. Грабовича, 32, к. 342.

Дата                                                                                                                                                                                           Пдпис

 

Зразок скарги до Державної міграційної служби

 

Скарга до Державної міграційної служби

Управління Державної міграційної служби

в Хмельницькій області

_______________________________________________

_____________________________

що проживає за адресою:

Хмельницька область, Хмельницький район,

м. Хмельницький, вул._________________, кв.__

поштовий індекс 29000

тел.: ___________________

СКАРГА

«___» _______________ 2014 року керуючись законодавством регулюючим порядок оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон (далі – Паспорт), а саме Законом України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України», Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення(далі – Порядок), затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 152 від 7.04.2014., я особисто звернувся до територіального органу, а саме до Хмельницького міського відділу ДМС України в Хмельницькій області (далі – Міський відділ), з метою подання документів для нетермінового оформлення Паспорта в разі тимчасових поїздок за кордон та надав спеціалісту Міського відділу ______________________________________ (П.ІП. особи, що приймала документи) усі документи відповідно до вимог цього Порядку (пункт 22), а саме:

заяву-анкету (окремо сповістивши в ній, що жодних підстав, які відповідно до статті 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» тимчасово обмежують мої права на виїзд за кордон немає та що мені відомо, що свідомо подані мною неправдиві відомості можуть призвести до відмови у видачі паспорта);
паспорт громадянина України;
квитанцію про сплату державного мита 170 грн. 00 коп.
_____________________ відмовилась приймати в мене вищевказані документи, при цьому під час мого звернення наполягала на оплаті усіх послуг.

Відмовивши прийняти в мене надані документи та здійснювати, в межах своїх повноважень, провадження за моєю заявою про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих мною документів, які подавались мною відповідно до вимог чинного Порядку, _________________________________ порушила мої права та свободи гарантовані Конституцією України, зокрема статтею 33 Конституції України за якою кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується право вільно залишати територію України – не виконуючи вимоги порядку провадження за заявами про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, ________________________ своїми неправомірними діями здійснює перепону для реалізації мною права вільно залишити територію України.

Пунктом 22 Порядку встановлено, що для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон подається: заява-анкета; паспорт громадянина України, чи свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років) (після прийняття документів повертається); квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.

Перелік необхідних документів для оформлення паспорта для виїзду за кордон, як зазначалось, вказаний у п.22 Порядку, цей перелік є вичерпним.

Слід окремо відзначити, що такі Постанови КМУ як ПКМУ №65 від 28.01.2008, ПКМУ №795 від 04.06.2007, ПКМУ №1098 від 26.10.2011 не відносяться до законодавства, яким регулюється порядок оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон.

Порядок оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон регулюється відповідно до Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України», Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження зразка бланка, технічного опису таПорядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення» № 152 від 07.05.2014.

Додаткових платних послуг пов’язаних з оформленням та видачею паспорта громадянина України для виїзду за кордон я не замовляв та не мав наміру їх замовляти у зв’язку з відсутністю потреби в таких платних послугах.

Платні послуги, які можуть надавати підрозділи ДМС України лише можуть мати відношення до процедури оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон у вигляді надання громадянину послуг з фотографування та заповнення та роздруківки заяви-анкети, які громадянин України самостійно має надати відповідно до вимог Порядку, але з тих чи інших причин цього не зробив, а виявив бажання, щоб йому було надано таку платну послугу з виготовлення фото та бланка заяви-анкети відповідним підрозділом ДМС України. Безпосередньо порядок оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон ніколи не був та не може бути платною послугою.

Додатково слід зазначити, що безпосередньо Паспорт (в тому числі і бланк Паспорта) є власністю України, відповідно до Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон затвердженого постановою Верховної Ради України №719-V від 23.02.2007. Тому Паспорт (в тому числі і бланк Паспорта) ніколи не перебував у власності громадянина та не реалізовується громадянам, а лише видається громадянам в тимчасове користування та підлягає поверненню органам, який цей Паспорт видав.

Також слід взяти до уваги те, що сплативши державне мито я в повному обсязі сплатив за вчинення в моїх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами (ст. 1 Декрету КМУ «Про державне мито»).

Так, згідно з положеннями пункту 6 статті 2, підпункту «б» пункту 6 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито», об’єктами справляння державного мита є оформлення нового зразка паспорта громадянина України для поїздки за кордон; видача громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон або продовження строку його дії; розмір державного мита (щодо предмету спору) становив у грошовому вимірі 170 грн., який мною було сплачено повністю.
При чому законодавець у пункті 6 ст.2 цього Декрету КМУ поняття «оформлення» та «видача» закордонного паспорту визнав як тотожні за змістом (щодо оплати обов’язковим збором – державним митом). За змістом норм Податкового кодексу України, державне мито як визначений законом збір є обов’язковим платежем податкового (обов’язкового) характеру.
Згідно пункту 6.2. ст. 6 Податкового кодексу України «Збором (платою, внеском) є обов’язковий платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників зборів, з умовою отримання ними спеціальної вигоди, у тому числі внаслідок вчинення на користь таких осіб державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами та особами юридично значимих дій».
Згідно пункту 9.1.16 ст. 9 Податкового кодексу України мито є загальнодержавним збором, який враховуючи ст. 67 Конституції України я зобов’язаний сплачувати у даному разі.
Враховуючи обсяги правового регулювання ст. 6, 9 ПК України, ст. 67 Конституції та пункту 6 статті 2 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» (який є діючим), сплативши державне мито я як платник збору (платник податку) фактично сплатив повну вартість усього обсягу юридично значимих дій в даному разі – «оформлення» та «видачу» Паспорту уповноваженим на те органом – тобто Управлінням ДМС України в Хмельницькій області.
Я, як законослухняний громадянин, виконав всі вимоги чинних Правил для оформлення Паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон. Звертаючись до _______________________________ я мав довіру до влади в її особі, адже згідно із ст.3, ст.19 Конституції України орган державної влади та їх посадові особи повинні виходити із пріоритету прав людини і діяти тільки на підставі чинного законодавства.

Також, у мене вимагали оплату наступних послуг при оформленні закордонного паспорту:

- бланк закордонного паспорта (плата відмінена на підставі Постанови КМУ від 11.04.2011 р. №292);

- довідка про несудимість (згідно п.4 ст.19 Закону України «Про захист персональних даних» та п. 12 Наказу МВС України № 1603 даний орган має право отримати безперешкодний та безоплатний доступ до персональних даних особи);

- страховка (дана послуга не підтверджена договором страхування, тобто не зрозуміло на яких умовах укладається даний правочин);

- ін. послуги.

Загальна вартість, яку мені оголосили за оформлення закордонного паспорту складала 555 грн.

Також мною було повідомлено, що вартість закордонного паспорта становить 170,00 грн. відповідно до рішення Верховного суду України від 03 грудня 2013 року № 21-416а13.

Виходячи з усього вищевказаного у__________________________________ не було підстав для відмови мені в прийнятті моїх документів для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон в разі тимчасових поїздок.

ПРОШУ:

Прийняти скаргу до розгляду.
Поновити мої порушені права.
Зобов’язати ХМВ ДМС України в Хмельницькій області повторно прийняти документи на оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а саме:
- заяву-анкету

- паспорт громадянина України (ксерокопію);

- квитанцію про сплату державного мита 170 грн. 00 коп.;

Ознайомити з матеріалами перевірки.
Дати письмову відповідь про результати розгляду цієї скарги.
ХХХХХХХХХХХХХХХ _____________________

14 лютого 2013р. /підпис/

Зразок позову до суду

https://drive.google.com/file/d/0B2xe4tl4mm8ianpzaWZGT2ZVaEk/view?usp=sharing

 

 

Хочеш домогти? Стань другом!